Položaj kobre (Bhujangasana) iz joge jako je cijenjen i donosi mnoge dobrobiti za zdravlje, posebno za vitalnost i fleksibilnost kralježnice. To je ujedno jedan iz grupe osnovnih joga položaja te osnova za svako izvijanje unazad (backbend). Naziva se i maha-asana ili veliki stav. U tradicionalnim tekstovima piše da ovaj položaj povećava unutrašnju toplinu i potiče pročišćenje otrova iz tijela. Spada u položaje joge koji se nazivaju Fontana mladosti i produljuju mladost, a podsjeća na zmiju kada se uzdiže u svom ushitu.

Dobrobiti:

 • otvara i isteže grudni koš
 • jača snagu leđa i kralježnicu, ramena i trbuh
 • učvršćava stražnjicu i ruke
 • stimulira bolji rad trbušnih organa, bubrega, štitnjače
 • stimulacija bubrega potiče bolju  regulaciju tekućina u tijelu
 • jača nadbubrežne žlijezde koje luče adrenalin
 • ublažava smetnje maternice i jajnika
 • pomaže kod išijasa i reumatizma
 • ima terapijski učinak kod astme i potiče bolji rad srca
 • poboljšava držanje tijela i elastičnost kralježnice
 • donosi zdravlje, vitalnost i mladost
 • otvara srčanu čakru te nas čini otvorenijima prema drugim ljudima i novim situacijama u životu

bhujangasana

Kako pravilno izvesti položaj Kobre:

 • Legnite na trbuh  i opustite tijelo.
 • Postavite dlanove ispod ramena dok su laktovi i ruke čvrsto priljubljeni uz tijelo. Prsti na rukama su zajedno kako ne bi aktivirali previše snagu ruku, nego da možete koristiti leđa za dizanje.
 • Produžite skupljene noge što više i dobro ih uzemljite u pod. Stopala su skupljena, a zajedno sa nogama tradicionalno simboliziraju kobrin rep.
 • Kukovi su isto čvrsto priljubljeni na pod te izvucite gornji dio tijela što više iz njih i prema naprijed.
 • Kobra se izvodi polako – brojite do 6 ili 8 i dižite se polako gore. Protegnite vrat, prsa i trbuh dok u isto vrijeme opuštate ramena prema nazad i dolje. Osjetite snagu leđa koja vas dižu. Lopatice se približavaju jedna drugoj a rebra se šire.
 • Kada se dižete gore mišići stražnjice će se aktivirati i čuvati vaša donja leđa.
 • Dok polako dižete gornji dio tijela bedra se spiralno okreću prema unutra.
 • Laktovi su savijeni osim kod punog položaja, a ako vam je to teško ostavite laktove na podu (položaj sfinge) kao jednostavniju izvedenicu i pripremu.
 • Kad izvučete vrat pogledajte prema gore i kroz područje centra među obrvama. To stimulira hipofizu. Zabacite glavu unazad.
 • Osjetite potpuno i slobodno disanje u trbuhu i prsima.
 • Koncentrirajte se na dah i pogled preko centra obrva.
 • Ostanite 5-10 dahova i sa izdahom se brojeći do 6 ili 8 polako vratite na pod i odmorite par dahova.
 • Ponovite 5 puta svakodnevno, što se posebno odnosi na početnike.
 • Umjesto da osjećate težinu napora pri kobri, koncentrirajte se na mekoću i popuštanje napora.

Kobra je predivan položaj koji je za mnoge početnike jako težak pa radite češće i ponavljajte više puta.

Pripremu možete napraviti tako da se namjestite u položaj i odignete ruke sa poda kako bi osjetili snagu leđa koja diže. A cijelu svjesnost kobre prenesite dalje na sve druge položaje izvijanja unazad.

Ako vam noge bježe i šire se preklopite stopala jedno preko drugog (koljena su u podu) pa napravite kobru, te promijenite noge i ponovite, to može posebno pomoći svima koji imaju skoliozu.

Tko treba pripaziti u izvođenju

Trudnice trebaju modificirati uz pomoć učitelja, ako imate sindrom karpalnog kanala ne radite pritisak na dlan, ako imate ozljede kralježnice radite jako polako i samo malo se odižite, tko pati od poremećaja štitnjače vrat samo lagano izvlači i ne zabacuje glavu puno unazad.

Kobra posebno koristi ako se loše držite, imate zatvorena ramena i kruta leđa, treba vam snage u leđima i veća vitalnost kralježnice, imate problema sa bubrezima ili disanjem. Kako kobra potiče podizanje temperature tijela dobra je za svako pročišćenje te aktivira simpatički živčani sustav, aktivnost, snagu volje i odlučnosti. Nakon nje se dobro odmorite i ako je redovno prakticirate uvjerit ćete se u njen naziv tj. zašto se naziva veliki stav i koliko dobrobiti donosi.

Sandra Petra Pintarić, Dharma yoga
www.yogazagreb.com
Divya Yoga Centar & Škola, Zagreb