Kao što je mjesec zaslužan za plimu i oseku na moru tako on i u ljudskom tijelu, koje je građeno većinom od vode, ima snažan utjecaj na dizanje i spuštanje “vode”. U ovom slučaju voda se odnosi na um i njegovo raspoloženje. Inače prema Vedama Mjesec (Chandra) je gospodar uma i ima veliki utjecaj na njega. Iz znanstvenog pak kuta najviše samoubojstava se desi u ponedjeljak (Moon-day).

Chandra također daje okus povrću – zato i hrana rađena u staklenicima nema okusa jer ljudi otvore staklenike samo preko dana da bi raslo povrće zbog sunca, ali ne shvaća da mjesec daje povrću punoću i okus. Od raznih utjecaja koje mjesec ima na čovjeka i njegovu okolinu u ovom ćemo članku staviti naglasak na spavanje. Mnogi ljudi često se žale kako su loše spavali za vrijeme punog Mjeseca. I dok do sada nisu postojali uvjerljivi znanstveni dokazi da tu uistinu ima nečega, konačno, novo istraživanje objavljeno jučer u časopisu Current Biology donosi malo drugačiju priču.

Naime, rezultati istraživanja su pokazali kako ljudi, unatoč svim prednostima koje donosi moderan način života, i dalje reagiraju na geofizički ritam Mjeseca koji pokreće cirkalunarni sat. Čini se kako Mjesečev ciklus utječe na ljudski san čak i onda kada osoba ”ne vidi” Mjesec i nije svjesna aktualne Mjesečeve mijene.

U istraživanju je sudjelovalo 33 volontera, podijeljenih u dvije dobne skupine. Spavali su u laboratoriju, a tijekom sna pratio se rad mozga, pokreti očiju te izlučivanje hormona.

Pun Mjesec – lošiji san

Rezultati su pokazali kako je za vrijeme punog Mjeseca aktivnost mozga povezana s dubokim snom pala za 30%. Također, ispitanicima je trebalo 5 minuta dulje da zaspu, a ukupno su spavali oko 20 minuta kraće. Uz to, ispitanici su osjećali kao da je njihov san bio lošiji kada je Mjesec bio pun te su imali smanjene razine melatonina, hormona koji regulira ciklus budnosti i spavanja.

Istraživači navode kako su ovo prvi pouzdani dokazi da Mjesečev ciklus može modulirati strukturu sna kod ljudi. Uz to, smatraju kako postoji mogućnost da je cirkalunarni ritam relikt iz prošlosti kada je Mjesec mogao sinkronizirati ljudsko ponašanje za reproduktivne ili neke druge svrhe, kao što je to slučaj kod životinja. Danas je utjecaj Mjeseca na ljude obično maskiran zbog utjecaja električne rasvjete i ostalih aspekata modernog života. Tako da čak i znanstvenici danas sve više uviđaju važnost prirodnog života te štetnost današnjeg modernog “tehnoliziranog” načina života.

Chandra namaskar

I za kraj, kao što postoji Surya namaskar iliti pozdrav suncu tako postoji i Chandra namaskar iliti pozdrav mjesecu; a koji su vrlo slični.

chandra-namaskar

avadhuta.hr