Jedne od drevnih jogijskih tehnika disanja (pranayama) koje hlade tijelo i unose vlagu u organizam su Sitali i Sitkari pranayama. Kada ih dišemo snižavamo temperaturu tijela i aktiviramo parasimpatički živčani sustav što donosi mir i odmor. One čuvaju krv hladnom, osvježavaju, smanjuju umor, loš zadah i visoki krvni tlak. Otpuštaju duboke napetosti uma i tijela, pomažu kod “valunga” tijekom menopauze a preporuka ih je raditi kada smo izloženi vrućinama, kada smo jako napeti, ljuti ili kada treba poboljšati koncentraciju. Osim toga smiruju glad i žeđ pa ih možemo koristiti u uvjetima u kojima ćemo zavarati želudac. Njihova praksa njeguje povlačenje i razvijanje unutarnje snage.

Izvođenje: U ovim tehnikama disanja udiše se kroz usta, a izdiše kroz nos.

Sitali“ znači svjež-hladan dah:

 • Udobno sjednite u bilo kojem ugodnom meditativnom položaju tako da su kralježnica, vrat i glava poravnati u uspravnu liniju.
 • Dišite i promatrajte dah za kratko vrijeme.
 • Zatim savinite jezik u obliku slova U obavijajući ga usnama.
 • Udahnite jako brzo kroz usta koja uvlače zrak poput slamke. Osjetite kako se pluća potpuno pune.
 • Nakon dubokog udaha, zatvorite usta, zadržite dah i privedite jezik prema nepcu. Držite ga tamo koncentrirajući se na hlađenje.
 • Zatim polagano i tiho izdahnite kroz obje nosnice.
 • Ponovite 3-6 puta ili koliko je potrebno do trenutka kada počnete osjećati senzacije nastajanja osvježavanja i hladnoće.

sitali-A

Za one koji ne mogu savinuti jezik u obliku slova U može se koristiti tehnika disanja Sitkari, kao i sama za sebe. Odmah ćete osjetiti senzacije hlađenja.

sitkari-A

 • Sjednite udobno sa zatvorenim očima.
 • Namjestite jezik tako da vrh dodiruje nepce.
 • Otvorite usta, držite gornje i donje zube spojenima, tako da su izloženi zraku.
 • Udahnite polako kroz usta i zube proizvodeći siktavi zvuk Cccccc ili Sssssss.
 • Zatvorite usta i držite dah što duže možete.
 • Zatim polako izdahnite kroz nos.
 • Ponovite nekoliko puta i nakon toga ostanite par trenutaka u tišini, promatrajte senzacije.

Ova tehnika otklanja glad, žeđ, lijenost i potrebu za spavanjem. Izgrađuje unutarnju snagu i vitalnost, snagu nad osjetilima i izazovnim uvjetima, zbog čega se kaže da ju prakticiraju yogiji i junaci. Uravnotežuje endokrini sustav.

Kako Sitali i Sitkari pranayame smanjuju tjelesnu temperaturu, najbolje ih je prakticirati tijekom vrućina ili nakon zagrijavanja tijela prilikom rada, vježbanja i sl. Ako ih radite po zimi budite sigurni da temperatura zraka nije pretjerano hladna u odnosu na temperaturu tijela. Ljudi koji imaju visoki krvni tlak pogodnija im je Sitkari pranayama.

Sandra Petra Pintarić, Dharma yoga / www.yogazagreb.com